Çocuklara Grip Aşısı Yaptırmalı mıyım ?

 


Malum Kış ayları yaklaşırken Covid 19 virüsü ve diğer varyantları gözlerimizi korkutmaya devam ediyor büyük bir salgınla baş başa kaldığımız şu günlerde aileler cocuklar için grip aşısı yaptırmak peşinde peki grip aşısı yaptırmalı mıyız ?

Çocuklara grip aşısı yaptırılmadan önce aşının hangi yaşta yapılabilir olduğunu bilmek gerekmektedir. Grip aşıları genel olarak 6. aydan itibaren yapılmaya başlanır ve her yıl tekrarlanır. Bunun sebebi grip virüsünün değişkenlik gösterebiliyor oluşudur. Bu yüzden grip aşıları her yıl tekrarlanmalıdır. Eğer grip aşısı uygulaması 9 yaşından önce ilk defa yapılacaksa 2 doz şeklinde ve 29 gün arayla uygulanması gerekir. Çünkü diğer şekilde aşının herhangi bir etkisi bulunmayacaktır.

Grip aşısı hakkında bilinmesi gereken önemli detaylar ise şöyledir;

Grip aşısının koruyuculuğu aşının yapıldığı günden itibaren 2-3 hafta sonra başlamaktadır.

Yapılacak olan aşılama Eylül-Ekim dönemi gelmeden bitmelidir.

Geç kalınmış veya o yıl aşı yapılmamış olan çocuklara Aralık ayı sonlarına gelmeden aşı yapılması yararlı olacaktır.

Eğer siz de çocuğunuzu gripten korumak için grip aşısı yaptırmayı düşünüyorsunuz verdiğimiz bilgiler dahilinde hareket edebilirsiniz. Fakat grip aşısı yaptırırken grip aşısını uygun olan sağlık kuruluşlarında yaptırmanız gerekir.  Aynı zamanda 6aydan küçük olan ve grip aşısına karşı alerjisi olan kişilere aşı yapılmaması gerekir."

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski