Dikkat İdrarını tutan çocuklarda enfeksiyon riski

 


Böbrek, üreter mesanenin bakteriler sebebiyle enfekte olmasına idrar yolları iltihabı denilmektedir.İdrar yolu enfeksiyonu genellikle 1 yaş altı erkeklerde ve 1 yaş üstü kız çocuklarda oldukça sık rastlanan bir durumdur.

Bu sebeple ateşli olan ve ateş odağının saptanamadığı bütün küçük çocuklarda mutlaka idrar tahlili yapılmalıdır. Yine küçük bebeklerde beslenmede azalma, gelişme geriliği, idrarda kötü koku, uzamış sarılık varlığında idrar yolu enfeksiyonu akla getirilmelidir. 

Tedavi enfeksiyon oluşan bölgeye göre değişir İdrar yolu enfeksiyonunun tedavisi, enfeksiyonun alt ya da üst üriner sistemde olmasına göre değişmektedir. Üst üriner sistem enfeksiyonunda böbreklerde kalıcı hasar riski olduğu için tedavinin parenteral yani kas veya damar içine enjeksiyon yolu ile antibiyotik tedavisi şeklinde uygulanması; alt üriner sistem enfeksiyonunda ise ağızdan verilen antibiyotik tedavisi uygulanması gerekmektedir. Tedavinin önemli bir parçasını da çocukların bu süreçte bol sıvı tüketmesi oluşturur. İdrar yolu enfeksiyonu kronik hale gelebilir İdrar yolları enfeksiyonu bazı çocuklarda kronik hale gelebilmektedir.

Çünkü uzun süre idrarı tutmak çocuklarda enfeksiyona yol açan sebeplerden birini oluşturmaktadır. Bu önlemlerle idrar yolu enfeksiyonlarından korunabilirsiniz: İdrar yolu enfeksiyonundan korunmak için yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilir: Bol su tüketilmeli İdrar bekletilmemeli ve gerektiğinde hemen tuvalete gidilmeli Sıkı çamaşır giyilmemeli, İç çamaşırlarının pamuklu olmasına özen gösterilmeli Hijyen kurallarına uyulmalı, tuvaletten sonra genital temizlik önden arkaya doğru yapılmalı ve geçilen yerden bir daha geçilmemeli Yaz tatili dönemlerinde havuz yerine deniz tercih edilmeli İdrar yolu enfeksiyonu çocuk nefroloji uzmanı tarafından takip edilmelidir.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski