Çocuklarda Tırnak Yeme Nedenleri


  Genellikle Tırnak yeme davranışı çocukluk, çağında başlayan ve ergenliğe doğru daha fazla artış gösterebilen ve yetişkinlikte sıklığı azalsa da devam edebilen, bedenimize birçok olumsuz etkisi olan bir alışkanlıktır. Tıp da ise kısaca Onikofaji adı ile anılmaktadır.

İnsanlar Neden Tırnaklarını Yer?

 Onikofaji nasıl oluştuğu tam olarak bilinmese de çocukluk çağında kaygı, üzüntü, korku, değersizlik veya güvensizlik hislerinin tırnak yeme davranışının oluşumunda etkili olduğu ön görülmektedir.

 Özellikle, yeterli sevgi ve ilgi alamayan çocukların yalnızlıklarını hafifletmek veya kısa süreli rahatlamak için yapmaya başladıkları bir davranış olarak ortaya çıkabileceği bulunmuştur.Tırnak yemek, en yaygın stres azaltıcı alışkanlıklardan bir tanesidir. Diğer sağlıksız stres azaltma alışkanlıkları arasında parmak emmek, diş gıcırdatmak, burun karıştırmak ve saç çekmek vardır.

Araştırmalara göre bebeklik döneminde parmak emme davranışı olan çocukların ileriki yaşlarında tırnak yeme davranışı gösterme ihtimalinin daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir.Bu alışkanlığın nasıl başladığı konusunda net bir bilgi olmasa da başladıktan sonra tırnak yeme davranışı ile başa çıkmak zor olabilir. Çünkü, tırnak yeme davranışı vücudumuzda serotonin hormonunu salgılanmasını sağlar.

Tırnak yeme davranışını nasıl durdurabiliriz ?

 Tırnak yeme davranışı için önerilen farklı tedavi yaklaşımları vardır. 3-4 yaşına kadar önerilen en uygun yöntem ebeveynin bu davranışı görmezden gelmesidir. Bu sırada eline farklı bir iş verilerek dikkatini farklı bir yöne kaydırabiliriz. Bunun amacı sorunun kaynağını altta yatan kaygı veren durumu araştırmak ve ilgisini farklı yöne çekerek davranışın sıklığını azaltmaktır.

Yaralanan bölgelerin bandajla kapatılması, eldiven kullanılması manikür parmaklara zeytin yağı veya cila sürmek bazı durumlarda etkili olabilmekle birlikte altta yatan sorun devam ettği sürece davranışın devam etme ihtimali yüksektir. Bu etkinin sebebi tırnak ve rahatlama arasındaki bağı tırnak ve rahatsızlık bağı ile değiştirmemizden kaynaklanır.

İçindekiler:
Çocuklarda Tırnak yeme nedenleri
İnsanlar neden tırnaklarını yer
Tırnak yeme davranışı çözümleri
Tırnak yeme nasıl engel olunur

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski