Çocuklarda Sağlıklı Atıştırmalıklar

 


 Çocuklar için sağlıklı beslenme, anne karnında başlar ve büyümenin tamamlandığı 16-18 hatta 20'li yaşlara kadar devam eder. Bununla beraber çocukluk boyunca en hızlı büyüme bebeklik ve ergenlik dönemlerinde gerçekleşir. Bu nedenle bebeklik ve ergenlik dönemleri saglıklı ya da optimal beslenme açısından ayrı bir önem taşır. Bebeklik dönemindeki yetersiz beslenme, büyümede geriye dönüşsüz problemlere yol açmakta, ruhsal ve fiziksel bozukluklara neden olmaktadır. Ergenlik dönemindeki yetersiz beslenme de benzer problemler yaşanmaktadır.

 Büyümenin bu denli önemli ve kritik olduğu bu dönemlerde hızlı kilo alımı ya da fazla protein alımı ise ileri dönemde obezite riskini arttırmaktadır. Günümüzde tüm dünyada çocuk sağlığını dolayısıyla halk sağlıgını tehdit eden en önemli 2 beslenme sorunu yetersiz beslenme ve obezitedir.

Atıştırmalık, ana öğünler dışında tüketilen beslenme ile tutku arasında köprü olan besinler olarak tanımlanmaktadır. Atıştırmalıklar çoğunlukla bir ara oğün bazen hızlı bir ana öğün bazen karın doyurmak için iş toplantılarında arkadaş toplantılarında, kutlamalarda doğum günlerinde bazen stresi bastırmak için bazen de farklında olmaksızın tüketilen besinlerdir.

Atıştırmalıklar, besin değeri açısından çoğunlukla yağ ve şekerden ya da tuzdan zengin vitaminler, mineraller ve liften fakir, boş enerji kaynağı besinler özellikle ve nitelik açısından ise lezzetli, kolay ulaşılabilir, cazip uygun, ucuz tüketime hazır dayanıklılığı arttırılmış besinler olarak bilinir.

İçindekiler:
Hazır Gıda Tüketim zararları
Çocuklarda Sağlıklı Atıştırmalıklar
Çocuklarda Hangi yaşlarda dikkat edilmeli

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski