Mide Bulantısına karşı neler yapılabilir ?

 

Hatırlatayım, bazı gebeliklerde hiç bulantı olmaz. Mide şikayetleri ille de olacak diye bir kural da yok. Hiçbir sıkıntı yaşamayabilirsiniz. Umarım bu gruba giriyorsunuzdur. Sizi kıskandığımı itiraf etmeliyim.

  Mide Bulantısı oluyorsa:

Mümkün olduğu kadar kuru besinler tercih edin. Bu dönem de kuru ekmek, galeta, peksimet, kraker gibi kuru gıdalar mideyi rahatlatabiliyor. Kimileri bu dönemde yağsız patates ve prinç yemeyi denerler. Aslında bu kabızlık şikayetine ve hızlı kilo alımına neden olabilir. Bu sebeple benim söylediklerimi deneyin derim.

Mide Bulantısı şiddetliyse veya geçmiyorsa:

 Aynı yollardan geçmiş, bu kısmın kitaplarda yazmadığını fark ederek yazmaya karar vermiş bir diyetisyen ve anne olarak size şunu söylemeliyim: Durum fenaysa içimizden geleni yaptın. Artık kuru ekmek ve çubuk kraker bile yiyemez hale gelince insan kendini çaresiz hissediyor. Umutsuzluğa kapılmayın. Canınız ne istiyorsa ne çekiyorsa yemeye çalışın. Bedeninizi dinlerseniz size ne istediğini söyleyecek. Bir gün uyandığımda canım sadece ve sadece kakaolu bisküvi istemişti. Başka hiçbir şey yiyemedim! Sağlıklı mı ? Hayır! ama enerjiye ihtiyacım var..

Bulantılara karşı ne yapabilirim ?

  •  Fazla baharatlı, acı, ekşi, kokusu yoğun olan karışık yemeklere bir süre ara verebilirsiniz. Görüntüsü ve tadıyla sizi rahatsız eden yemekleri yemeseniz de olur. Onun yerine kendinize en uygun olanı seçebilirsiniz.
  •  Yatağınızın yanında başucunuzda kraker, grissini gibi minik ve kuru atıştırmalıklar olsun. Uyandığınızda biraz atıştırın. Ama dikkat! Yedikten sonra uyumamaya çalışın. En sık yapılan hatalardan biri de yiyip yiyip uykuya dalmak. İstemeden de olsa bu mide, şikayetlerini arttırıyor. Mümkün olduğunca bir şeyler yedikten sonra uyumamaya çalışın.
  •  İdeal olan yumurtalı, zeytinli, domatesli, biberli mükellef bir kahvaltı olsa da canınız bazen sadece yulaf ve süt isteyebilir. Sade ve basit bir kahvaltı midenizi rahatlatabilir. Sadece meyve ya da yoğurt bile deneyebileceğiniz bir alternatif. Bunları yaparken acaba eksik mi kalıyor diye vicdan azabı çekmeyin
  • Çok hızlı hareket etmeyin. Uyanınca yataktan yavaşça kalkın. Başınızı döndüren şeyler midenizi de bulandırabilir.
  • Aç kalmayın. Açken bulantı artar ve yemek yemek daha da zorlaşabilir. Minik minik ara öğünler yapın.
  • Faydalı olsa da bulantıyı artıran besinler yemeye ara verin.
  • Ama arada bir kendinizi yoklayın, çünkü 2 gün sonra aynı besini çok rahat yiyebilirsiniz.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski