Çocuklarda Göz Sağlığı ve Belirtileri

 


 Çocuklarda sık rastlanan göz sağlığı rahatsızlıklarındaki belirtiler: gözlerde zaman zaman yaşanabilen kayma ve şaşılaşma, gözlerin fazla ovuşturulması ve kırpılması; sık sık yaşanan baş ağrısı ve baş dönmeleri, okurken satır kaybetme, başa dönme, harfleri karıştırma, ders çalışırken uzun süre çaba gösterememe, çabuk dağılan dikkat olarak sıralanabilmektedir. Belirtilerden yalnızca birinin bile varlığı uzman bir hekime görünmek için yeterlidir. Birçok göz hastalığı kalıtımsal olarak çocuklara geçebilmektedir. Bu nedenle erken yaşlardan itibaren rutin göz muayenesi göz hastalıklarının erken tanı ve tedavisinden büyük önem taşır.

 Görme Tembelliği Nedir ?
Görme tembelliği, her yaşta rastlanabilen bir göz hastalığı olmakla birlikte doğuştan gelen göz problemleri, vaktinde tedavi edilemediğinde ortaya çıkma sıklığı azımsanmayacak düzeylerdedir. Görme tembelliği, iki gözde farklı düzeylerde oluşan görme bozukluğu nedeniyle, beynin iyi gören gözün ilettiği görüntüyü işleme alması ve diğer gözün zamanla tembelleşmesi seyri ile oluşmaktadır. Görme tembelliğinde, bir göz halen netlik işlevini yerine getirdiğinden özellikle çocuk hastalar tarafından durumun fark edilmesi daha zor olabilmektedir. Şaşılık, hamilelik sürecinde göz kaslarının yeterince gelişmemesi, göz boyutundaki doğuştan yapısal problemler, erken doğum kaynaklı gelişim geriliği veya kalıtımsal nedenlerle gelişebildiği gibi, zaman içerisinde diğer göz kusurlarının göze verdiği hasarlar nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir. Şaşılığın göz tembelliğine neden olmaması için erken teşhis önem taşımaktadır.

 Hipermetrop Nedir ?
Hipermetrop, ebeveynler tarafından belirtiler takip edildiğinde saptanması mümkün göz hastalıklarından biridir. Hipermetrop hastası çocuklar gözlerini sıkça kırpar, baş ağrısından şikayet edebilir ve cisimler net görebilmek için gözünü yaklaştırma ihtiyacı hisseder.

 Astigmat Nedir ?
Astigmat, bir noktayı net bir halde değil, dağınık görmeye neden olan bir göz sağlığı problemidir. Çocukların ifade etmekte zorlanabileceği göz problemlerinden biri olan astigmatta çocuk gördüğü dağınık görüntüde bir sorun olduğunu anlamaka zorlanabilmekte ve bu nedenle tedavi gecikebilmektedir.

Miyop Nedir ?
Miyop hastası çocuklar net görememe kaynaklı olarak etrafına karşı ilgisiz olabilmekte, çok yüksek numaralı miyopların farkına varılamadığında çocuğun gelişmesi geri kalabilmektedir. Miyop, rutin göz muayenesi ile kolaylıkla tespit edilebilmekte ve görme kalitesi gözlük yardımıyla arttırabilmektedir. 

İçindekiler:
Çocuklarda Miyop nedir
Astigmat nedir belirtileri nelerdir
Hipermetrop nedir belirtileri nelerdir
Miyop hastalığının belrtileri
Çocuklarda göz sağlığı tedavisi

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski