Çocuklarda Bahar Alerjisi Nedir ?


 Covid-19 salgınından sonra hiç bir şey eskisi gibi olmasa da havaların da etkisi ile çocuklar ve bebekler daha kolay hastalık ile burun buruna gelebiliyor. Önümüzde ki günlerde Bahar kendini göstermeye başlasa da Bahar Alerjisi kapıda peki ne yapılmalı ne gibi çareler ve korunma yolları aranmalı ?

 Bahar Alerjisinin İlk Belirtileri neler ?
  Tekrarlayan öksürük, nefes darlığı ve hırıltıdan burun akıntısına arka arkaya bir kaç kez hapşırmadan gözlerde kaşıntı, sulanma ve kızarıklığa, gözaltlarında şişlik ve mor halkadan dudak, damak ve boğazdan kaşıntıya. Bu ve buna benzeri sorunların iki haftadan uzun sürmesi çocuklarda ve bebeklerde ki ilk teşhis olarak Bahar alerjisi anlamına gelmektedir. 
 Bahar alerjisinin belirtileri soğuk algınlığı ve griple de karışabildiği için, ailelerin iki haftadan uzun süren şikayetlerde mutlaka çocuk alerji uzmanına danışmasında fayda var.
Günümüz Teknolojisi ile Basit Testler ile Tanı koymak artık mümkün

 Deri prick testleri kolay uygulanan ve kısa sürede en doğru sonuçu veren deri üzerine uygulanan testlerdir. Çeşitli ağaç, ot ve yabani ot polenleri içeren hazır ticari solüsyonlar deri üzerine damlatıldıktan sonra sivri uçlu ince plastik çubuklarla deri üzerine çizilerek solüsyonun deri ile teması gerçekleşir ve 15-30 dakika sonra oluşan kızarıklı ve kabarıklı değeri ölçülür. Alerjik olan polen çeşidi böylece kolaylıklı tespit edilebilir.

 Tedaviyi Geciktirmek ya da Yarıda Bırakmak ?
  Tedavinin geciktirilmesi ve ya hastalığın ortadan kalktığı düşüncesi ile yarıda bırakılması ciddi sonuçlara yol açabilir. Polen alerjisi tedavisinde ilk aşama korunma Tedavide alerjik nezle varlığında antihistaminik şuruplar ve burun spreyleri kullanılır.

 İlaç tedavisinin yetersiz kaldığı durumlarda immünoterapi yani polene karşı aşı tedavisi mümkündür. Aşıların iğne ve damla formlarına yeni olarak polen aşı tabletleri de son yıllarda eklenmiş bulunuyor.

İçindekiler:
Çocuk Alerjileri
Bahar Alerjisi Nedir
Bahar Alerjisi Nasıl anlaşılır
Bahar Alerjisi Tedavisi
Cocuklarda Alerji Testi

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski