Çocuklarda Ateşin Düşürmenin Yolları

 


Ateşlenme genellikle virüs ya da bakterilerin sebep olduğu enfeksiyona karşı oluşan, vücudun bir savunma mekanizmasıdır. Vücutta meydana gelen bağışıklık sistemin cevabı sonucu, vücut ısısının yükseldiğini, bunun da ateş olarak kendini gösterir. Ateş demek için vücut ısısının termometre ile koltuk altından 37.5 derece ve üstü kulaktan ise 38 derece ve üstü ölçülmesi gerekir. Ateş her ne kadar enfeksiyonla savaşmak için gerekli ise de aynı zamanda beraberinde 5 yaş altı çocuklarda havale geçirme gibi durumlara yatkınlık yarattığı için düşürülmesi gerekir.

Ateşlenme sonucu yapılan ilk 5 adım ise: 

Öncelikle ortam ısısını düşürmek en önemli etkenlerden biridir.
 
Bebeğin ve çocuğun üzerindeki giysiler sadece iç çamaşırı kalıncaya kadar çıkarmak. Bazı bebek ve çocuklarda çıplak kalmak huzursuzluk yaratabilir, ağlamaya ve de ateş düşürmekte zorluğa sebep olabilir. Böyle durumlarda çocuğun üzerinde çok ince pamuklu kıyafetler kalabilir.
 
Ateş düşürücü ile 1 saat içinde ateşte herhangi bir düşme gözlenmediyse çocuğa ılık bir duş aldırılmalı.
 
Parasetamol ya da ibuprofen tarzı ilaçlar, bu ilaçlara alerjisi olmayan çocuklarda, kilosuna uygun dozda verilebilir. Salislatların çocuklarda kullunımı uygun değildir.
 
Ateş düşürürken sıvı alımı çok önemli. Bu nedenle çocuğun yeterli miktarda su içtiğinden emin olunmalı

İçindekiler:

Bebeklerde ateş düşürülmesi
Ateş düşürmenin 5 yolu
Çocuklarda ateş düşürme ilaçları
Bebeklerde ateş düşürülmesi için ilaçlar
Yüksek ateş derecesi ne olmalı

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski