Bebeklerde ve Çocuklarda Gündüz Uykusunun Önemi

 


 Bütün bebeklerin ve çocukların az da olsa gün içinde öğle uykusuna ihtiyacı vardır. Ama ne kadar uyumaları gerektiği yaşlarında ve kişiliklerine göre değişebilir. Sizin için ortalama bebeğinizin gün içinde ne kadar ihtiyacı olduğunu sıraladık.

 Bir haftalıkken gündüzlerin ortalama 8 saat uykuya ihtiyacı vardır. Geceleri de bu rakam aynıdır 8 saat uyuması bebeğinizin için gelişimine yardımcı olacaktır.

 3 Aylıkken gündüzleri ortalama 5 saat uykuya ihtiyaç duyarlar, Geceleri ise 10 saatlik uyku bebeğinizin uykusunu almasına yardımcı olacaktır.

 6 Aylıkken ise gündüzleri ortalama 4 saatlik uykuya ihtiyacı var iken geceleri ise 10 saatlik uyku yeterli olacaktır.

 9 Aylıkken ise gündüzleri en az 3 saat uyku uyuması geceleri ise 11 saatlik uykuya ihtiyac duyarlar.


 Bebekler ana yemekten önce ve uzun süre oyun oynadıktan sonra gündüz uykularına yattıklarda daha verimli bir şekilde uykularını aldıkları tespit edilmiştir. Mesela 6 aylıktan büyük bebekler için ideal gündüz uykusu Sabah 9.15 ve öğlen 12.00 de ana gündüz uykusu 15.30 da ise kısa bir şekerleme olabilir.

Ama tabii ki bu rutin, her bebek ve ailesi için uyğun olmayabilir. O yüzden bebeğinize ve kendi ailenize göre bu rutin ayarlayın. Bebeğiniz kendi evinde gündüz uykusuna yattığında kendisine genel uyku rutini oluşturmaya başlar. Bu rutinler örneğin karanlık bir odada bebeğinizle birbirinize sarıldıktan sonra onun altını değiştirebilirsiniz. Ardından hafif bir müzik açıp yatağına yatırabilirsiniz. Bu rutin sırasında alçak sesle konuşabilirsiniz. Bebeğinizin gündüz uykusuna yatarken duyduğu, hissettiği ve gördüğü her şey rahatlatıcı ve sakinleştirici olmalı ki kendisini uykuya rahatça bırakabilisin

 İçindekiler:
Gündüz uykusunun önemi
3 Aylık çocuklarda gündüz uykusu
6 aylık çocuklarda gündüz uykusu
9 aylık çocuklarda gündüz uykusu
Gündüz uykusu saatleri
Çocuğum gündüzleri uyumuyor

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski