Bebeklerde İştahsızlık ? Ne Yapmalıyım

 


 İştahı kısa bir anlatım olarak tanımlamak gerekirse yemek yeme arzusu ve isteğidir ama kimi çocuklarda bu istek o kadar azdır ki anne baba bir süre sonra endişelenmeye başlar ve yetersizlik hisseder. Her yaşta görülebilen iştahsızlık durumu özellikle ilk dört yaşta ve ergenlik döneminde belirginleşmektedir.

İştahsızlık Sebepleri nedir ?
 İştahsızlık, vücudun herhangi bir enfeksiyona verdiği tepki olarak da gelişebilmektedir. En sık idrar yolu enfeksiyonlarında, üst solunum yolu enfeksiyonlarında, paraziter hastalıklarda, kabızlık, geniz eti büyümeleri, vitamin eksiklikleri bazı metabolizma hastalıklarında daha nadir olarak ise çocukluk çağında görülen kanser vakalarında ve romantizmal hastalıklarında gözlemlenebilmektedir. Hastalıklardan kaynaklanan bu iştahsızlık durumu 2-3 hafta kadar sürebilir ama süre daha da uzuyorsa gerekli tetkikler yapılarak önlem alınmalıdır.

İştahsızlık Çocuğun büyümesini etkiler mi?
 İştahsızlık uzun sürmesi durumunda, çocuğun büyüme ve gelişmesini etkileyebilir. Bu durumda gerekli kalori alımı sağlanamayacağından vücudun yapı taşları olan protein,hormon, vitamin ve minareller eksik kalacak ve gelişim sekteye uğrayacaktır.Üç gün Kuralı Nedir ?
 Bebek için her yeni besine başlarken 3 gün kuralı uygulanmalıdır. Doğduğu andan itibaren ilk kez karşılacağı gıdaya karşı alerji, duyarlılık ve hazmetme durumu olup olmadığı takip edilir. Bu ilk karşılaşmada amaç, bebeği doyurmak değil ona gıdayı tanıtmak olduğundan ilk başta o besinden sadece 3 kaşık verilmesi yeterli olacaktır.

 Çocuğun yeme alışkanlığının kötü etkilenmemesi için dikkat edilmesi gereken diğer durumlarsa
Çocuğun yemek öncesi abur cubur yememesi
Su ya da meyve suyu içarek midesi şişirmemesi
Televizyon başında beslenmemesi
Gerekirse aile ile aynı sofraya oturması
Beslenme için acele etmemesi
Porsiyon ve çatal kaşığın çocuğa göre hazırlanması
Sofranın çekici hale getirilmesidir.

İçindekiler:
Üç gün kuralı nedir
Çocuklarda iştahsızlık sebepleri
Çocuklarda İştahsızlık büyümesini etkiler mi
İştahsızlık tedavisi nedir
İştahsızlık için yapılması gerekenler

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski